Analisti slloven i drejtohet Albin Kurtit: “Kurti populist si Vuçiq…”

Analisti slloven i drejtohet Albin Kurtit: “Kurti populist si Vuçiq…”Analisti slloven: “Kurti populist si Vuçiç, Dodik e Orban”, ēshtē mē pak vizi,onar sesa qē kam shpresuar.Marko Prelec, analist i lartē nē Grupin Ndēr,kombētar tē Krizave, ka thēnē nē njē intervistē pēr Radion Evropa e Lirē se Qeveria e kryeministrit tē Kosovēs, Albin Kurti, i ka pēr,mbushur pjesērisht pritjet e tij. Prelec ka thēnē se nuk pret marrēveshje tē rēndē,sishme mes Kosovēs dhe Serbisē mē 2022, edhe pēr shkak se Kurti dē,shiron tē mos i japē proritet kētij procesi.Prelec beson se Kosova do tē ishte mirē qē ta provonte se çfarē mund t’i ofrojē iniciativa rajonale, Ballkani i Hapur. Sa i pērket sundimit tē ligjit, ai thotē se Qeveria e Kurtit duhet tē ketē kujdes qē Iuf,tēn kundēr krimit tē mos e bējē mbi baza etnike.Radio Evro,pa e Lirē: Pēr herē tē parē pas pavarēsisē, Lēvizja Vetēvendosje ka formuar e vetme Qeverinē, pa asnjē parti shqiptare nē koalicion. Megjithatē, pas tetē muajve, partia e njējtē ka fituar katēr prej 38 komunave nē zgjedhjet lokale. Si e komentoni punēn e Qeverisē nē kētē periudhē?

Marko Prelec: Lēvizja Vetēvendosje duhet tē jetē e zhgēnjyer nga rezultatet nē zgjedh,jet lokale, ndonēse kjo nuk ēshtē diçka e pazakonshme pēr njē parti qē ka marrē pushtetin nē njē valē tē zemērimit me udhēheqēsinē e kaluar politike. Ēshtē sfidē qē tē organizohet njē lēvizje e madhe me njerēz pēr tē kundēr,shtuar tē kaluarēn dhe nē tē njējtēn kohē tē identifikohen liderē lokalē karizmatikē pēr tē krijuar nē infrastrukturē politike qē mē pas tē ketē sukses nē zgjedhjet lokale. Nuk ēshtē e çuditshme qē dolēn keq. Mjaft keq.

Ata kanē shēnuar disa suksese, por edhe dēshtime po ashtu. Dhe, kjo mē duket se ēshtē zemēr,uese, sepse ka pasur shenja se vetē Albin Kurti dhe Lēvizja qē ai drejton, nuk e admirojnē ideologjinē, por suksesin dhe aftēsitē politike tē disa liderēve tjerē nē rajon qē kanē pushtet tē plotē. Shumica prej tyre janē populistē sikurse (presidenti serb, Aleksandar) Vuçiq, apo lideri i Republikēs Sērpska (Millorad) Dodik, apo edhe (kryeministri hungarez, Viktor) Orban nē Hungari. Vetē,vendosje nuk ēshtē as afēr, nuk e ka atē shkallē tē pushtetit. Dhe, mendoj se kjo ēshtē gjē e mirē pēr Kosovēn.Mendoj se, po ashtu, ēshtē mirē pēr Kosovēn qē ēshtē parti e re dhe nuk ka dalē nga periudha e luftēs pēr pavarē,si, por nga koha pas pavarēsisē, ndonēse i ka rrēnjēt mē tē thella. Ajo, po ashtu, ēshtē hera e parē qē mund tē udhēheqē vetēm me partitē e minori,teteve. Kjo e qartēson skenēn politike dhe njerēzit e dinē se kush ēshtē pērgjegjēs. Tani ka mundēsi pēr llogaridhēnie politike gjē qē vēshtirē arrihet kur kemi disa parti tē njējta dhe tē vogla qē vazhdimisht janē nēpēr koalicione. Ky ēshtē zhvillim i shēndetshēm pēr Kosovēn. Mirēpo, ndēr,kohē po shfaqin kokēn edhe vēshtirēsitē.